Inteligentná nabíjačka akumulátorov Voltcraft IPC-1L

Používanie nabíjacích akumulátorov v domácnosti dokáže ušetriť nemalé peniaze, ak ich používate namiesto obyčajných alebo drahších alkalických batérií. A ich uplatnenie je veľmi široké. Od prehrávačov a prenosných rádií cez nástenné hodiny, bezdrôtové zvončeky, digitálne fotoaparáty, meteorologické stanice až po diaľkové ovládače televíznych prijímačov.

Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L

Aby ste ich však mohli efektívne využívať, potrebujete kvalitnú nabíjačku týchto akumulátorov. Zámerne zdôrazňujem kvalitnú nabíjačku, pretože na trhu je množstvo tých menej kvalitných, často dodávaných zadarmo k sadám akumulátorov alebo lacnejších hračiek. Ich „výhodou“ je nabíjanie malým prúdom v automatickom režime, kedy po zariadením pevne stanovený čas nabíjajú akumulátory bez ohľadu na ich kapacitu a úroveň vybitia. Nie nadarmo dostali takéto prístroje nálepku „zabíjačka akumulátorov“, pretože ich buď permanentne prebíjajú, alebo nedobíjajú, čím výrazne skracujú ich životnosť.Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L


Najrozšírenejším typom akumulátorov v domácnostiach sú takzvané tužkové, označené ako AA a menšie mikrotužkové AAA akumulátory. Staršie boli niklokadmiové (NiCd), novšie nikelmetalhydritové (NiMH). Pre ne je určená aj nabíjačka Voltcraft IPC-1L. Predávajú ju rôzne predajne a eshopy, niekde len pod označením IPC-1L. Pozor, na trhu je aj typ IPC-1, ale má niektoré parametre odlišné od dnes popisovanej nabíjačky akumulátorov do domácnosti. Niekedy je k dostaniu aj nabíjačka spolu so sadou nabíjacích tužkových akumulátorov, ale podľa našej skúsenosti aj skúseností nám blízkych osôb sa jedná o veľmi nekvalitné články s nízkou životnosťou, takže sa neoplatí priplácať za drahší set a radšej si kúpte akumulátory osvedčenej značky.

Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L je osobitá tým, že môže nabíjať štyri akumulátory súčasne a každý iný a inak. Alebo len jeden alebo tri akumulátory. Prečo to zdôrazňujeme? Bežné lacné nabíjačky nabíjajú len dva alebo štyri akumulátory rovnakým prúdom. Často aj rovnaký čas. Nevedia totiž rozpoznať stav nabitia akumulátora. IPC-1L meria napätie na nabíjanom akumulátore a v pravý čas nabíjanie ukončí. A pretože nabíja každý akumulátor zvlášť, vie merať každý článok a jeho stav.

Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L

V každej šachte nabíjačky môže byť akumulátor iného typu a iného rozmeru. Teda môžete kombinovať NiCd aj NiMH akumulátory AA aj AAA typov a pracovať s nimi súčasne.

IPC-1L nabíjačka akumulátorov ale nie je len nabíjačka. Teda okrem nabíjania dokáže akumulátory aj vybíjať, cyklovať a merať ich kapacitu. Cyklovanie má význam najmä pri NiCd akumulátoroch, ktoré majú tendenciu „zabúdať“ svoju kapacitu, keď sú využívané len zčasti a nabíjané nepravidelne. Precyklovaním, teda nabitím naplno a vybitím na dolnú hranicu a opätovným nabitím dokážeme z nich opäť dostať plnú kapacitu.

Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L

Režim práce s akumulátormi ukazuje nabíjačka na LCD displeji, pre každý akumulátor má osobitný. Okrem režimu práce ukazuje aj aktuálne napätie na článku, nabíjací/vybíjací prúd, dodanú/vybitú kapacitu a čas nabíjania/vybíjania. Čo má LCD ukazovať si volíme stredným tlačidlom pod displejom postupným zatláčaním dookola.

Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L

Pravé tlačítko slúži na voľbu režimu práce nabíjačky s akumulátorom/akumulátormi. Do troch sekúnd od vloženia článku do nabíjacej šachty môžete zvoliť, či sa má baterka vybíjať, alebo cyklovať. Bez stlačenia začína nabíjanie najmenším prúdom.

Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L

Prúd, ktorým bude akumulátor nabíjaný alebo vybíjaný, sa volí ľavý tlačítkom, opäť do troch sekúnd od nastavenia režimu alebo vloženia akumulátora do šachty. Nabíjací prúd je nastaviteľný v troch hodnotách: 200, 500 a 700 mA. Vybíjací prúd je vždy polovičný k nastavenému nabíjaciemu. Minimálna kapacita nabíjaného akumulátora je 180 mAh, maximálna 3000 mAh.

Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L

Samozrejme že vtedy musí byť nabíjačka pripojená k elektrickej sieti. Slúži na to napájací adaptér zo siete 220V, ktorý na výstupe dáva 3 Volty a prúd 2,8 A. K nabíjačke sa pripája 6 mm konektorom na jej hornej strane. Takto môžeme postupne vkladať do nabíjačky jeden článok po druhom, a pre každý nastaviť iný režim a iný prúd. Ak chceme pre viacero článkov nastaviť rovnaký režim aj prúd, stačí, aby sme ich vložili do nabíjačky nepripojenej do elektrickej siete a potom pripojili adaptér a nastavili potrebné parametre.

Počas nabíjania môžeme meniť režim práce aj hodnotu prúdu tak, že použijeme jedno zo štyroch tlačidiel nad LCD, pod zvoleným akumulátorom. LCD sa rozbliká a mám opäť tri sekundy na to, aby sme spodnými tlačidlami zmenili režim práce alebo prúd.

Nabíjačka IPC-1L

Nabíjačka IPC-1L

Po skončení nabíjania, pokiaľ nevyberieme články zo šachty alebo neodpojíme napájací adaptér, môžeme si na LCD prečítať dobu nabíjania, napätie a dodanú kapacitu. Opäť použijeme stredné tlačidlo „DISPLAY“.

Používanie spodných tlačidiel vyžaduje istú zručnosť. Prevod plastových ovládačov na vstavané mikrospínače nie je úplne dokonalý a niekedy ovládač nezareaguje. Treba vyskúšať, či lepšie fungujú pri stláčaní v hornej časti alebo spodnej časti. To je asi ale len jediná chybička krásy na inak dokonalej nabíjačke. V prípade, že nestihnete včas nastaviť nabíjanie/vybíjanie a prúd, môžete použiť horné tlačítko pre výber článku a opäť nastaviť potrebné parametre.

 

Rozmery nabíjačky sú 75 x 129 x 37 mm. Funkcia oživenia (recyklovanie, regenerovanie) akumulátorov: Akumulátor bude tak dlho nabíjaný, vybíjaný a nabíjaný, kým nabíjačka nezistí „nemerateľný“ prírastok jeho dosiahnuteľnej kapacity. Detekcia prehriatia akumulátorov bráni ich prebíjaniu. Zistenie plného nabitia akumulátora metódou deltaV (-dV) zaručuje, že budú akumulátory nabité na 100 % svojej dosiahnuteľnej kapacity a nebudú ďalej prebíjané. Po ukončení nabíjania sa nabíjačka automaticky prepne do udržiavacieho režimu (impulzné udržiavacie nabíjanie). Funkcia testovanie akumulátorov zistí skutočnú kapacitu v mAh alebo Ah.

Lacné nabíjačky, ktoré nedokážu zmerať stav nabitia akumulátora, často nabíjané články prebíjajú a tým ich prehrievajú. A takéto články strácajú časť zo svojej životnosti. A tým ná nekvalitné nabíjačky pripravujú o peniaze. Investícia do naozaj dobrej nabíjačky sa teda rozhodne vyplatí, ak používate často nabíjacie akumulátory, napríklad do fotoaparátu alebo prenosného rádia či iného prístroja.Môžete komentovať alebo nechať odkaz z vašej stránky.

11 komentárov k “Inteligentná nabíjačka akumulátorov Voltcraft IPC-1L”

 1. WordPress 3.9 WordPress 3.9
  The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/3.9

  […] by ste sa predsa len rozhodli NiCd alebo NiMH (načo?) batérie formovať, vedzte, že na to potrebujete špeciálnu nabíjačku, ktorá dokáže nabíjať a merať každý článok osobitne. Pri formovaní sa preto nabíja […]

 2. WordPress 4.0 WordPress 4.0
  The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/4.0

  […] Poslednýkrát som mal Scalpel v ruke pred poldruha rokom. Vtedy som absolvoval pretek v Březí a tuším neskôr aj v Pozděchove u Vsetína, pretože som sa chystal na Majstrovstvá do Polnej, ale prednosť dostala významná rodinná udalosť. Auto bolo po pretekoch vyčistené a pripravené, ale odložené. Teraz som ho vybral z prepravného boxu, ktorý som si staval ešte pred prevratom pre modely 1:12. Skontroloval som vysielač KoProPo EX5-UR a baterky mali 10 Voltov. Aj po polhodine práce. Napájaný je totiž ôsmimi tužkovými článkami GP Recyko 2050, ktoré sú známe svojou skutočne dlhou výdržou a takmer nulovým samovybíjaním. Už minule prešli testom takmer ročného odloženia, ale rok a pol je skutočne dobrý výsledok Ak teda hľadáte spoľahlivé a kvalitné tužkové akumulátory, GP Recyko sú naozaj dobré. Ale ja tak som ich pre istotu vybil a znovu nabil na jednej zo svojich nabíjačiek. […]

 3. WordPress 4.1 WordPress 4.1
  The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/4.1

  […] Niektoré tie malé blchy jazdili celkom dobre, len mi prišlo divné na takom malom autíčku použiť prakticky továrensky vyrábanú hračku do obývačky v paneláku a laminátovú karosériu, nad ktorej stavbou strávim viac času, ako nad výrobou osemnástkovej formule ako celku. Snáď jedinú výhodu to má v tom, že sa používajú na pohon mikrotužkové baterky a preto sa dá nabíjačka IPC-1L, ktorá bola na pretekoch najrozšírenejšia, bez problémov využiť aj v domácnosti na nabíjanie akumulátorov pre domáce spotrebiče. […]

 4. miro píše:
  Firefox 44.0 Firefox 44.0 Ubuntu Ubuntu
  Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux i686; rv:44.0) Gecko/20100101 Firefox/44.0

  Tato nabijacka ma originálny názov BC 700 podobna je BC 500 a mercecedes medzi nimi je BC 9000 stranka produktu je lacrossetechnology bodka com
  volcraft je len spolocnost ktora ma na tom potlac 🙂

 5. Daniel píše:
  Google Chrome 48.0.2564.82 Google Chrome 48.0.2564.82 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/48.0.2564.82 Safari/537.36

  Ale nikde sa neuvádza že je to rýchlonabíjačka. To znamená že spoľahlivo zničí všetky baterky ako každá obyčajná nabíjačka !

  • šéfredaktor píše:
   Firefox 46.0 Firefox 46.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:46.0) Gecko/20100101 Firefox/46.0

   Vy ste ten článok ani poriadne nečítali. Inak by ste vedeli, že nabíjací prúd sa dá nastaviť, teda žiadne rýchlonabíjanie, keď nechcete, ale môžete, keď chcete a viete čo robíte. A súčasne ste nečítali, akým spôsobom táto nabíjačka meria akumulátory a ukončuje nabíjanie. Zrejme ste dnes priskoro vstali, doporučujem ísť sa dospať.

   • Daniel píše:
    Google Chrome 48.0.2564.82 Google Chrome 48.0.2564.82 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
    Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/48.0.2564.82 Safari/537.36

    Vyspaný som dosť. Čítal som všetko,ale každý nemôže vedieť všetko. Ja som lodný modelár a zopár otázok z tohoto odboru by s vami tiež asi zamávalo. Pekný deň !

    • šéfredaktor píše:
     Firefox 46.0 Firefox 46.0 Windows 7 Windows 7
     Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:46.0) Gecko/20100101 Firefox/46.0

     Práve pre tých, ktorí nemôže vedieť všetko, je popísaný tento test, myslím, že dosť podrobne. Ťažko sa mi chápe, ako môže niekto po prečítaní článku napísať komentár, aký ste poslali vy. No pokiaľ nemáte v úmysle písať o ruských strieborných baterkách, tak asi málo čo ma v tejto oblasti prekvapí. Nech Vám to pláva a nám lieta.

 6. WordPress 4.6.1 WordPress 4.6.1
  The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/4.6.1

  […] do iných zariadení, vrátane starších fotoaparátov. Mám dosť osvedčených GP recyko 2100 aj kvalitnú nabíjačku. Jediný problém mám s tým, že foťák je celkovo hrubší a náhradné batérie sa do puzdra s […]

 7. Gabriel píše:
  Google Chrome 70.0.3538.102 Google Chrome 70.0.3538.102 Windows 10 x64 Edition Windows 10 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/70.0.3538.102 Safari/537.36

  Pozdravujem…
  Prečítal som si toho o tejto nabíjačke na internete už hromadu, no tento článok je absolútna jednotka. Ďakujem. Iste si prehliadnem aj iné. Všetko dobré… Gabriel

 8. Milan píše:
  Firefox 68.0 Firefox 68.0 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:68.0) Gecko/20100101 Firefox/68.0

  Na domácí použití pro potřebu nabíjet více akumulátorů jednotlivě je tahle nabíječka vcelku dobrá, nic moc lepšího se asi nevyskytuje, snad jsem někde zahlédl modelářskou pro čtyři nezáviské nabíjení , to by bylo lepší. Rozsah nabíjecích proudů 200,500 a 700mAh může stačit i pro AAA které mají menší kapacitu než AA články.Každopádně je to lepší řešení než třeba Tronic z Lidlu který se taky chlubí displejem , ale vhodný nabíjecí proud je jen v pozici pro AAA a to 500mAh AA nabíjí proudem 1000mAh a to umí rozpálit článek.Sám používám nejraději modelářskou ImaxB6 ale tam můžu nabíjet jen po jedné baterii a nebo akupak.Máte-li doma více nabíjecích baterií je to dobrá volba zejména s akumulátory Sanyo Enelop , dnes už Panasonic a nebo Recyko plus které jsou vyráběny v licenci Sanyo tuším a mají malé samovybíjení.Jinak hezký článek,děkuji.

Napíšte odpoveď

Powered by WordPress | Designed by: seo services | Thanks to massage bed, web designers and crest whitening strips