Akumulátorový skrutkovač PAS 3.6 B1

V bežnej domácnosti sa občas vyskytnú situácie, kedy treba niečo zaskrutkovať alebo odskrutkovať, opraviť, rozobrať a zložiť. Napríklad keď si kúpite v predajni nábytku (stavebnicu) poličky alebo malú skrinku na balkón. Takmer vždy je to rozložené s priloženým sáčkom s montážnym materiálom a návodom.

Parkside

Keď sú vruty dlhé alebo je ich viacej, netrénovaný človek je z toho unavený, pravá ruka môže začať bolieť. Oveľa jednoduchšie je v takom prípade použiť akumulátorový skrutkovač, ktorý preberie námahu za nás. Na trhu je viacero typov s NiCd, NiMH aj LiIon akumulátormi, otestovali sme lacný skrutkovať s LiIon akumulátorom. Ako sa osvedčil po viac, ako roku používania?
Akumulátorové skrutkovače dostať na trhu od rôznych výrobcov v rôznych cenách a s rôznymi druhmi akumulátorov. Vyznať sa na trhu je potom celkom ťažké. Ak nepracujete so skrutkovačom ako profesionál, skôr preferujete dlhú pohotovostnú dobu a tiež dlhú životnosť akumulátora. To spĺňa práve akumulátorové náradie s LiIon akumulátormi. Skrutkovače a vŕtačky s so starými NiCd a novšími NiMH akumulátormi často po roku prestanú slúžiť práve pre „opotrebenie“ akumulátorov, bez ohľadu na to, koľko ste náradie využívali. Navyše ich schopnosť udržať si dodanú energiu je po roku tak nízka, že pred každým použitím náradia musíte akumulátor najskôr dobiť.

Skrutkovač s LiIon akumulátorom má veľkú výhodu v tom, že kedykoľvek potrebujete povoliť alebo utiahnuť nejakú skrutku, vyberiete ho z obalu, zapnete a pracujete. Navyše kapacita pri takomto využívaní je dostatočná na to, aby ste po každom použití nemuseli baterku dobíjať. A neprítomnosť samovybíjania, ako to býva u NiCd a NiMH, zaručuje plnú funkčnosť aj po pol roku odloženia.

Akumulátorový skrutkovač PAS 3.6 B1 predáva LIDL pod značkou Parkside, podobne ako iné náradie.

Detailný popis akuskrutkovača je uvedený na obale. Najdôležitejší údaj sú otáčky skrutkovača. Tento skrutkovač krúti 200 otáčiek za minútu a nedajú sa regulovať. To je asi jediný nedostatok. Sila krútenia dosahuje hodnotu 4 Nm a akuskrutkovač dovoľuje prepínanie pravého a ľavého chodu.

Akumulátorový skrutkovač Parkside sa predáva v praktickom plastovom kufríku, ktorý sa skrýva pod farebným papierovým obalom. Kufrík slúži nie len pre predaj, ale na trvalé odloženie a prenášanie skrutkovača, nabíjačky a pracovných nástavcov. V zatvorenom stave ho zaisťujú dve kovové spony.

Po otvorení kufrík ukáže svoj obsah. V dolnej časti obalu samozrejme akumulátorový skrutkovač a nabíjačka a rôzne typy nástavcov. V hornej časti obalu okrem viacjazyčného návodu sú dva dlhé univerzálne bity (plochý a krížový) a magnetický predlžovák. Celkom je v balení 28 bitov so šesťhranným upevnením rozmeru 1/4 palca (6,35 mm) a nemali by ste nájsť žiadnu hlavu skrutky či vrutu, s ktorým si neporadíte. V kufríku je dosť miesta na to, aby ste si doň uložili ďalšie drobné náradie.

bity

Nabíjanie vstavaného LiIon akumulátora s kapacitou 1350 mAh slúži dodávaná nabíjačka v tvare adaptéra, napájaná z elektrickej siete 230V. Príkon nabíjačky je cca 6 W a výstupné napätie 6,2 V pri prúde 430 mAh. Kvalitné LiIon akumulátory znesú pri kapacite 1300 mAh nabíjanie prúdom 1,3 Ah. Toto nabíjanie tretinovým prúdom znemená predĺženie doby nabíjania až na tri hodiny pri vybitom akumulátore.

Základné údaje o akuskrutkovači sú aj na spodnej starne prednej časti tela skrutkovača. Napravo vidno červený posuvný prepínač smeru otáčania výstupného vretena. V strednej, zobrazenej polohe sa po stlačení spúšte vreteno netočí, ale môžete ručne otáčaním celého skrutkovača zatiahnuť alebo povoliť skrutku. Na ľavej strane vidíte dve hlavy bielych LED diód, ktorými si po stlačení spúšte svietite na miesto, v ktorom pracujete.

Ďalšie signalizačné diódy sú na zadnej hornej strane akuskrutkovača. Dve zelené, pravá a ľavá signalizujú smer otáčania, stredná červená sa rozsvieti pri preťažení skrutkovača alebo pri vybitom akumulátore.

Samotný akuskrutkoavč má hmotnosť 300 gramov, dobre padne do ruky. V mieste uchopenia je zelený plast nahradený čiernym mäkčeným povrchom s protišmykovou úpravou. Celý kufrík má hmotnosť 1200 gramov. Ľahko sa teda prenáša a pri rozmeroch 25 x 18 x 9 cm nezaberá veľa miesta v skrinke s náradím. Vďaka LiIon akumulátoru je vždy pripravený na prácu, či už potrebujete pomôcť s jednou skrutkou alebo vás čaká niekoľko desiatok vrutov do dreva.

Jediným nedostatkom tohto Parkside akumulátorového skrutkovača je nemožnosť plynulej regulácie otáčiek. Výstupné vreteno bud stojí alebo sa točí rýchlosťou 200 otáčiek za minútu. To sa môže ukázať ako problém najmä ak chcete povoliť silno zatiahnutú skrutku. Keď málo tlačíte na skrutkovač, ľahko vyskočí hrot bitu z drážky hlavy, ktorá môže byť poškodená.

 

Pri skrutkovaní pevné otáčky v podstate nevadia, len musíte tlačiť skrutkovač do hlavy skrutky/vrutu. Keď odpor dosiahne medznú hodnotu, skrutkovač sa zastaví a rozsvieti sa červená dióda na zadnej strane rukoväte. Pokiaľ vrut nie je úplne zatiahnutý, zastavený akuskrutkovač môžete použiť ako ručný, jednoducho rukou otáčate celým nástrojom a zašrobujete vrut do materiálu.

Pre núdzové vŕtanie sa dajú dokúpiť sady vrtákov so šesťhrannou hlavou 1/4 palca. Na oceľ výkon akuskrutkovača nestačí, ale do dreva alebo pastu si s ním poradíte. Tento lacný akuskrutkovač tak môže byť šikovným pomocníkom vo vašej domácej dielni, pre hobby prácu prevážne s drevom a pre údržbu rodinného domu alebo bytu. Široký sortiment bitov dovolí pracovať s akýmkoľvek skrutkovým spojom alebo ich využijete aj pri ručných šesťhranných rukovätiach, ktoré mávajú v sadách podstatne menší sortiment nástavcov.Môžete komentovať alebo nechať odkaz z vašej stránky.

Jeden komentár k “Akumulátorový skrutkovač PAS 3.6 B1”

  1. WordPress 4.7.2 WordPress 4.7.2
    The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/4.7.2

    […] sneh, musí voda z dna odtiecť, inak znehodnotí vtákom potravu. Ak nemáte po ruke vruty a akušroubovák, kľudne bočnice […]

Napíšte odpoveď

Powered by WordPress | Designed by: seo services | Thanks to massage bed, web designers and crest whitening strips