Morská soľ je doporučovaná na solenie pre jej údajné zdravé účinky na človeka. Môže to byť pravda, pokiaľ používame soľ čistú, bez dodatkových látok, ktoré zvyknú výrobcovia potravín dodávať či už do mäsových alebo múčnych výrobkov alebo sladkostí.
Aké sú skúsenosti s touto morskou soľou, dovážanou z Talianska a predávanou u nás pod názvom Gemma di mare?
Soľ je balená v plastovom obale valcového tvaru. Na vrchu je vybavený otočným uzáverom. Po odstránení plastovej poistky je možné otáčaním uzáveru obal otvoriť a zatvoriť a v otvorenom stave soliť cez mriežku vo vrchnáku.
Aby sa soľ cez malé dierky pekne sypala, musí výrobca zabezpečiť, aby soľ v obale nezhrudkovatela alebo nestuhla na kameň, ako to bolo kedysi, kto si pamätá na soľ balenú v kilových vrecúškach, či skôr sa to podobalo na kilové tehličky.
To má na starosti zložka ferokyanid sodný. Že vám názov kyanid naháňa hrôzu? V školách nás učili, že kyanid draselný, cyankáli, je prudko jedovatá látka. Ferokyanid sodný, použitý v soli, vraj je veľmi stabilný a v tele sa nerozloží. Označený je ako E535, neškodná látka.
Každopádne soľ s kyanidom do najej kuchyne nepatrí. Skončila v koši a viac túto značku nekúpime. Nehovoriac o tom, že cez to plastové dierkované sitko vo vrchnáku sa aj tak zle sype. Sú iné možnosti, ako soliť dobre a zdravo.
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/39.0.2171.95 Safari/537.36
Aku sol pouzivate teraz?
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0
Keď kupujeme soľ, tak ako pri iných potravinách, pozeráme sa na zloženie výrobku. Dá sa kúpiť aj soľ bez takej prísady, ktorá by nám vadila.