Ventilátor pod radiátor Termík

Účinnosť a efektívnosť radiátorov v domoch aj súkromných bytoch nás zaujíma o to viac, o čo nižšie klesajú teploty za oknami našich príbytkov. V celom systéme musíme brať do úvahy teplotu vykurovacieho média, nastavenie termostatických ventilov aj možnosti prúdenia vzduchu vo vykurovaných miestnostiach.

termik

Práve problematiku prúdenia tepla v miestnosti a tým aj jej vykurovanie dokáže výrazne ovplyvniť testovaný výrok. Zo všetkých verzií sme si vybrali najpredávanejší model, vhodný do väčšiny bytov aj rodinných domov. O koľko zvýši teplotu v byte a dokáže pri kúrení ušetriť peniaze?

Radiátory sa vo vykurovaných priestoroch umiestňujú tak, aby okolo nich mohol prúdiť vzduch. Chladný vzduch od podlahy je plochami radiátora ohrievaný a stúpa nahor, takto odvádza teplo privedené vykurovacím médiom do radiátora v miestnosti. Veľký podiel na tepelnej pohode ľudí v miestnosti teda má nerušené prúdenie vzduchu okolo radiátora. Toto si sami užívatelia komplikujú tak, že bránia voľnému prístupu vzduchu k radiátorom rôznym predmetmi, nábytkom alebo krytmi radiátorov. Nemalú úlohu zohrávajú aj záclony nad radiátormi, ktoré časť teplého vzduchu odvádzajú priamo k oknám, namiesto toho aby sa teplo dostalo do všetkých častí miestnosti. Ale aj pri voľne prístupnom radiátore môže byť malý rozdiel medzi teplotou radiátora a vzduchu v miestnosti dôvodom na pomalé prúdenie vzduchu a tým aj pomalé zohrievanie miestnosti.

Práve ventilátor pod radiátor Termík dokáže toto prúdenie zrýchliť a tým zvýšiť účinnosť celého vykurovacieho systému aj dosiahnuť vyššiu teplotu vzduchu v miestnosti.

ventilator pod radiator termik

Zostava tichých ventilátorov o rozmere 80 x 80 milimetrov je namontovaná na kovovom ráme spolu s elektronikou a ako celok sa pripevní pod radiátor. Pre montáž nepotrebujete žiadne náradie ani materiál, šikovné držiaky sú súčasťou dodávky. Testovaná sústava obsahuje celkom štyri ventilátory, výrobca však ponúka celú plejádu, obsahujúcu dva až osem ventilátorov, podľa veľkosti radiátora, na ktorý sa montujú. Počet ventilátorov zároveň určuje objem vzduchu, ktorý prejde sústavou a vyberá sa v závislosti na objeme miestnosti, v ktorej má podporiť lepšie vykurovanie.

Elektronické vybavenie ventilátorov dovoľuje znížiť maximálne otáčky všetkých ventilátorov, tým aj znížiť objem vzduchu ale aj stíšiť zvuk ventilátorov pre vnímavejšie osoby. Pribalený snímač teploty radiátora potom po zapojení jednoduchým súosím konektorom vypína ventilátory úplne, ak by teplota radiátorov poklesla pod 30 °C. To sa stáva v prípade, že v prechodnom období dodávateľ tepla preruší dodávku cez deň, kedy sú teploty vzduchu vonku vyššie a kúrenie nie je potrebné alebo využívate termostatické hlavice radiátorov, ktoré zastavia prívod teplonosného média do radiátora, keď teplota vzduchu vo vykurovanej miestnosti dosiahne nastavenú úroveň.

termik

Ventilátor pod radiátor je napájaný z elektrického rozvodu 230 V v dome, kde je inštalovaný, prostredníctvom spínaného napájača 12V. Spotreba celého zariadenia je však veľmi nízka, výrobca udáva celkové náklady na elektrinu pri štvorventilátorovom prevedení cca 2 eurá za celú vykurovaciu sezónu.

Hmotnosť rámu, držiakov a ventilátorov je 615 gramov, dĺžka zostavy 590 mm, šírka 90 mm a výška 30 mm. Pri inom počte ventilátorov v systéme sa mení len dĺžka a hmotnosť.

termik ventilator pod radiator

Systém ventilátorov je určený pre doskové a panelové radiátory. Pre ne sú dodávané dva kovové držiaky tvaru „L“, pomocou skrutiek sa uchytia na spodnú časť radiátora.

Ventilátory pustené na plnú rýchlosť môžu v úplnom tichu byť počuť, na to je systém vybavený reguláciou ich otáčiek, zníži sa tým aj hladina ich zvuku. Pred ich prvým zapnutím odporúčame dôkladne vyčistiť od prachu vnútorné plochy radiátora, inak sa prach môže zvíriť do celej miestnosti. Dobrým riešením je prikryť vrch radiátora niekoľkými vrstvami gázy alebo tenkou látkou, ktorá prach zachytí.

Jeden ventilátor je schopný premiestniť až 40 m3 vzduchu za hodinu, štvorventilátorový systém má teda prietok 160 m3. To je ideálne do miestnosti o celkovom objeme 40 m3, čo zodpovedá typizovanej panelákovej obývačke. Ventilátor pod radiátor zvýši až šesťnásobne rýchlosť zohriatia miestnosti a takmer štvornásobne zvyšuje účinnosť radiátora.

Ak hľadáte spôsob, ako zvýšiť svoj tepelný komfort alebo urýchliť zohriatie miestnosti po zapnutí kúrenia, ventilátor pod radiátor Termík je riešením pre vás. Jeho návratnosť je zhruba jedna vykurovacia sezóna.

Môžete komentovať alebo nechať odkaz z vašej stránky.

4 komentáre k “Ventilátor pod radiátor Termík”

 1. Pavel píše:
  Google Chrome 87.0.4280.101 Google Chrome 87.0.4280.101 Android 7.0 Android 7.0
  Mozilla/5.0 (Linux; Android 7.0; BV6000) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/87.0.4280.101 Mobile Safari/537.36

  1 ventilator 40m3 tak 4ks 160m3 nie 120 m3 mate tam chybu. Test ventilatora pod radiator Termik.

  • šéfredaktor píše:
   Firefox 56.0 Firefox 56.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:56.0) Gecko/20100101 Firefox/56.0

   Máte pravdu.
   Zaujímavé, že som si to ja ani nikto z čitateľov doteraz nevšimol 😉

   Ďakujem za upozornenie a článok som opravil.

   • Frantisek píše:
    Google Chrome 105.0.0.0 Google Chrome 105.0.0.0 Android 10 Android 10
    Mozilla/5.0 (Linux; Android 10; SM-A202F) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/105.0.0.0 Mobile Safari/537.36

    Prosim aka je cena? dakujem Paska.

    • šéfredaktor píše:
     Firefox 104.0 Firefox 104.0 GNU/Linux x64 GNU/Linux x64
     Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:104.0) Gecko/20100101 Firefox/104.0

     To zistíte jednoducho.
     Kliknete na link na produkt na konci článku.

     Nemáte za čo.

Napíšte odpoveď

Powered by WordPress | Designed by: seo services | Thanks to massage bed, web designers and crest whitening strips