HECHT 5406 motorová kosačka

Základným náradím každého záhradkára a majiteľa rodinného domu so záhradou je kosačka. Existuje niekoľko druhov kosačiek, rozdelených nie iba podľa druhu pohonu, ale aj podľa druhu trávnika, pre ktorý sú určené.

K najobľúbenejším patria motorové kosačky so štvorkolesovým podvozkom. V teste máme jeden z najnižších modelov na trhu. Ako sa osvedčil a pre aké záhrady je vhodný typ Hecht 5406?
Najlacnejšie motorové kosačky sa vyznačujú najjednoduchšou konštrukciou a plastovým skeletom. Samotná jednoduchosť nemusí byť znakom nekvality, rovnako tak plasty môžu byť pevné. Poďme ale pekne od začiatku.

Kosačka Hecht 5406 je predávaná vo veľkej kartónovej škatuli.

Po otvorení krabice máte pred sebou prakticky kompletnú kosačku. Na vrchu je zložený zberný kôš na trávu, pod ním dvojdielna rukoväť kosačky a kosačka samotná.

Testovaný kus po rozbalení bol zvnútra mastný, z kosačky unikol olej, hoci výrobca v návode píše, že z prepravných dôvodov je kosačka dodávaná bez benzínu a bez oleja v prevodovke.

Potečenie oleja po kosačke boli jasným znakom, že olej pochádza z kosačky.

A olej sme našli aj na mierke oleja motora.

Po dôkladnom očistení mastnoty sme pristúpili k montáži kosačky. Žacie ústrojenstvo a štvortaktný jednovalcový spaľovací motor s príslušenstvom sú spojené už od výroby, je potrebné namontovať kolieska a dvojdielnu rukoväť.

Kolesá sú plastové, bez guličkových ložísk, namiesto nich sú v kolesách plastové púzdra. Nasadené sú na oceľových skrutkách, nahrádzajúcich hriadele.

Kolesá sú vybavené efektnými plastovými puklicami, ktoré pred montážou kolies (a pri každej zmene výšky kosenia) musíte odstrániť. Najľahšie skrutkovačom cez malý výlisok „ventilu“. Tu máme obavy, aby pri opakovanom používaní sa tenký plast neroztrhol.

Na hlavy skrutiek kolies poslúži trubkový kľúč, dodávaný výrobcom, jeho druhá strana slúži k uvoľneniu zapaľovacej sviečky motora.

Hoci plastový skelet naznačuje, že kosačka by mohla byť vybavená centrálnym nastavovaním výšky pojazdu, zrejme sa jedná len o príplatkovú výbavu drahšieho modelu. Takže každé koleso je nutné zvlášť našrobovať do závitu a tým nastaviť výšku kosenia. A pri jej zmene opäť každé koleso zvlášť odmontovať a namontovať do iného závitu. Kosačka HECHT 5406 umožňuje zvoliť celkom tri polohy.

Toto riešenie je veľmi nepraktické, ak kosíte často a často meníte výšku trávnika podľa počasia a rýchlosti rastu trávy. Zakaždým treba zložiť a namontovať aj nepraktické puklice. Preto odporúčame puklice nemontovať a používať kosačku len s jedným nastavením výšky trávnika.

Nad kolesom je samorezná skrutka, ktorá drží rukoväť ku kosačke. Je naskrutkovaná na dolnú časť rukoväte, pred osadením do plastového rámu kosačky ju treba odskrutkovať. Krížový skrutkovač nie je súčasťou balenia, ak teda nemáte vlastné náradie, kosačku si cez víkend na chalupe nezložíte.

Vrchná časť rukoväte s ovládaním kosačky je s spodnej časti prichytená dvomi oceľovými skrutkami s plastovými matica, ktoré umožňujú po povolení matíc sklopiť rukoväť dopredu pre ľahšie skladovanie kosačky. Pod pravú maticu sa naskrutkuje drôtené oko pre pridržanie štartovacieho lanka. Čierna plastová spona na rúre rukoväte dovoľuje upevniť lanko ovládania brzdy.

Textilný kôš na zberanie pokosenej trávy má kovový drôtený rám. Objem 40 litrov je vhodný pre kosenie nízkych trávnikov a malých plôch. Inak sa rýchlo zaplní a nerobíte nič iné, len ho stále vyprázdňujete. Väčší kôš by sa hodil, na druhej strane malý kôš je aj plný ľahký a dobre sa s ním manipuluje. Žiaľ tmavý materiál koša neumožňuje kontrolu objemu pohľadom, preto vás môže často prekvapiť preplnený kôš, najmä ak ste zvyknutý na kosačky s väčším objemom koša.

Ak kôš nenasadíte, plastové zadné dvierka priľahnú k rámu kosačky a žací nôž trávu rozmulčuje a zostane na trávniku. Môžete ju nechať rozložiť alebo pohrabať. V takom prípade vás nič pri kosení trávy nezdržuje a kosíte, kým máte palivo v nádrži.

Plastová nádrž o objeme 0,6 litra vydrží pri nízkej tráve viac, ako dve hodiny. Pri testovacom kosení na strednú výšku trávy o celkovej výške 10 až 20 cm sme pokosili 12 árov a ešte v nádrži ostalo trocha benzínu. Pri hustejšej tráve by zrejme spotreba paliva bola väčšia. Kosačka je deklarovaná pre údržbu trávnikov do 700 m2, čo by znamenalo asi hodinu kosenia.

Aby ste mohli kosačku naštartovať, musíte červenú bezpečnostnú páku pritiahnuť k rukoväti a držať ju. Predtým však nastavte sytič na karburátore do štartovacej polohy. To je do polohy rovnobežnej s pozdĺžnou osou kosačky. Po zohriatí motora, čo je cca 15 až 30 sekúnd musíte sytič prestaviť do prevádzkovej polohy. To je do polohy kolmo na osu stroja. Páčka sytiča teda trčí do boku kosačky. Príde nám to nezvyklé, aby väčšinu času páčka vyčnievala. Navyše je celá páčka trochu chatrná, je nasadená na krátkom stĺpiku a hrubá ruka ju ľahko dokáže zohnúť, pretože aretácia v oboch krajných polohách je málo citeľná. Táto dôležitá súčiastka je asi najslabším (doslova) článkom celej motorovej kosačky.

Štartovanie je jednoduché pomocou lanka ťahového štartéra. Návod odporúča za behu kosačky nechať rukoväť v záchytnom oku. Tvar pogumovanej rukoväte dovoľuje držať kosačku rukami vodorovne alebo z bokov. Po pustení bezpečnostnej páčky sa okamžite zastaví motor a zabrzdí rotačný žací nôž.

Práve so zastavovaním motora súvisí vážny problém. Tiahlo a vratná pružina je vedená tesne nad prívodom paliva z karburátora do motora.

Počas používania sa trú o plastovú hadicu a môže dôjsť k jej poškodeniu. Vlasové trhliny nemusia byť na prvý pohľad viditeľné, ale môžu spôsobiť nefunkčnosť kosačky, prípadne jej požiar. Výrobca by si mal dať na tento technický problém pozor a urýchlene uzol prepracovať.

Ako sme už písali, základom kosačky je plastový rám, do ktorého je usadený spaľovací motor a žací nôž. Ten je nasadený na tvarový držiak, ktorý neumožňuje jeho zlé nasadenie v prípade výmeny alebo brúsenia. Plastový skelet tiež drží kolesá.

Čo si výrobca predstavuje pod pojmom „zosilnenie skeletu v oblasti kolies“ ukazuje táto fotografia. Štyri kúsky železného plechu so závitmi pre skrutky v úlohe hriadelí.

Pri pohľade spredu je napravo karburátor, naľavo pod plechovým krytom plechový tlmič výfuku s výstupom orientovaným dopredu. Hlučnosť stroja je primeraná.

Kosačka nedisponuje ručnou reguláciou otáčiek motora, ako je tomu pri krovinorezoch. Pri behu motora a kosení na záťaž reaguje kosačka automaticky pridaním výkonu, pri znížení záťaže zníži aj otáčky motora a tým aj výkon.

Spolu s kosačkou je dodávaný viacjazyčný tlačený manuál. Bohužiaľ trochu pokrčený, čo sťažuje listovanie v ňom a spôsobuje uvoľňovanie jednotlivých listov. Prevládajú zrejme právnikmi presadzované miestami až nezmyselné bezpečnostné texty. Nájsť však informáciu o objeme motorového oleja alebo palivovej nádrže je oriešok, v príslušnej jazykovej mutácii návodu ju neprečítate. Nachádza sa v úvode príručky, dosť ďaleko od slovenského textu s popisom kosačky a práce s ňou.

Technické parametre kosačky Hecht 5406

HECHT 5406 je benzínová kosačka bez pojazdu vhodná pre pravidelné kosenie udržiavaných trávnikov do 700 m2. Poháňaná je 4-taktným OHV motorom HECHT s obsahom 99 cm3 s výkonom 2,5 HP.

Vďaka plastovému skeletu je hmotnosť kosačky 18 kg a ľahšie sa prenáša, je vhodná aj pre ženy. Žiaľ nedisponuje vhodne umiestnenými madlami pre pohodlné prenášanie napr. cez prah.

Kosačka nemá centrálne nastavenie výšky, kolesá je možné presunúť v troch stupňoch jednotlivo, výška zdvihu je potom od 25 do 55 mm. Plastové kolesá priemeru 155 mm nie sú vybavené ložiskami, len plastovými puzdrami, čo môže znamenať ich nízku životnosť pri intenzívnom využívaní.

Žací nôž z ocele umožňuje šírku kosenia 41 cm a trávu zberá ľahký kôš s objemom 40 litrov.

Kosačka nie je vybavená pojazdom, pri kosení ju musíte tlačiť.

Aké sú skúsenosti z praxe

Vďaka plastovému šasi je táto kosačka výrazne ľahšia, ako celokovové modely. Na druhej strane zrejme bude mať plast nižšiu životnosť pri kosení nerovných neupravených plôch. Šírka záberu 41 cm a motor o objeme sto kubíkov postačuje na kosenie menších plôch, výrobca odporúča kosačku Hecht 5406 na plochy do 700 m2. Zo skúsenosti vieme, že bez problémov zvládne aj dvojnásobné plochy, ak nie je tráva príliš hustá alebo veľká. Palivová nádrž 0,6 litra môže na prvý pohľad pôsobiť ako malá, ale na pokosenie odporúčanej plochy bohate postačuje aj s rezervou.

40 litrový zberný kôš na trávu naznačuje, že je táto kosačka vhodná na udržiavanie skôr menších plôch a pravidelne kosených trávnikov. Vďaka nízkej hmotnosti sa s ňou ľahko manipuluje v blízkosti stromov a kríkov. Okrem vzorných trávnikov pri domoch sa s ňou dobre kosí aj v ovocných sadoch. Pretože nemá motorový pojazd, horšie sa s ňou kosí na svahoch a je lepšie zvoliť kosenie po vrstevniciach.

Vzhľadom k nízkej cene je možné drobné nedostatky kosačke odpustiť. Ak uvažujete nad udržiavaním rozsiahlejších plôch trávy alebo kosiť menej často vyšší porast, zvoľte výkonnejšiu a aj drahšiu kosačku. Na jednoduché a pravidelné udržiavanie okolo domu alebo v menšej záhrade je však kosačka aj napriek vytknutým nedostatkom prijateľnou voľbou.Môžete komentovať alebo nechať odkaz z vašej stránky.

2 komentáre k “HECHT 5406 motorová kosačka”

 1. Dana Kodajová píše:
  Firefox 101.0 Firefox 101.0 Windows 10 x64 Edition Windows 10 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:101.0) Gecko/20100101 Firefox/101.0

  Dobrý deň, motorovú kosačku HECHT 5406 sme kúpili v predajni Hecht v Prievidzi. Po otvorení krabice sme nenašli žiadny manuál. Po prečítaní tejto recenzie máme aj troch obavy z kúpy, naozaj táto sekačka pôsobí trocha amatérsky no hádam niečo vydrží. Budeme reklamovať že návod nám nedodali. Nič iné nám nezostáva. Som rada, že som našla aspoň túto recenziu. S pozdravom Dana Kodajová , Partizánske.

  • šéfredaktor píše:
   Waterfox 56.6.2022.04 Waterfox 56.6.2022.04 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64; rv:68.0) Gecko/20100101 Firefox/68.0 Waterfox/56.6.2022.04

   Žiaľ ani ja som v priebehu pár minút návod na nete nevedel nájsť.

   Čo sa týka životnosti kosačky, závisí od toho ako často budete kosiť ako veľké plochy a ako nerovný terén v záhrade máte. V mestských záhradách to nebude problém, ale na dedine sa mi to dosť krúti to šasi. Pritom nie je dôležité, akú veľkú záhradu máte, ale akú veľkú plochu kosíte na jeden krát.

Napíšte odpoveď

Powered by WordPress | Designed by: seo services | Thanks to massage bed, web designers and crest whitening strips