Asist vysávač popola AE7AFP100 1000 W

Pri prevádzke krbu v rodinnom dome alebo grilu v okrasnej záhrade potrebujete efektívny spôsob odstránenia popola, ktorý v ohnisku zostane po spálení dreva alebo dreveného uhlia. Najlepšie tak, aby sa pri tom neprášilo, čomu sa pri zametaní a vysypávaní zvyškov po ohni nedá vyhnúť.

Na také účely sa predávajú elektrické vysávače popola, prispôsobené tak, aby nemali problém s veľmi jemným prachom ani väčšími kusmi. V tomto teste sa „pozrieme na zúbok“ výrobku predávanom pod značkou Asist AE7AFP100 v širokom spektre predajní s potrebami pre záhradkárov, kutilov a domácich majstrov.Vysávač je balený v tvrdej kartónovej škatuli s farebnou potlačou, z ktorej vidíme jednak tvar vysávača, a jednak na obale nájdeme aj základné technické údaje. Najmä výkon motorovej jednotky, v tomto prípade je to hodnota 1000 W. Objem nádoby je uvedený hodnotou 20 litrov.

Po rozbalení prepravného obalu v ňom nájdeme plechový súdok čiernej farby a na ňom pomocou dvoch kovových spon upevnené veko s motorovou jednotkou a ovládacími prvkami. Sklopná plastová rukoväť pre prenášanie vysávača, červený kolískový vypínač. Ďalej je tu nasávací otvor, mriežkou krytý výstupný otvor vzduchu a tretí otvor, v blízosti elektrického kábla, slúži na uchytenie plastovej hadice vysávača, keď sa nepoužíva.

Ďalšie diely vysávača popola nájdete vo vnútri plechovej nádoby. Výrobca tým šetrí miesto v obale aj pri preprave. Bežná prax pri lacných výrobkoch. Tvorí ho plastová ohybná hadica a kovový nástavec.

Vysávač funguje na cyklónovom princípe. Motor s ventilátorom nasáva cez kruhový papierový filter vzduch z vnútra nádoby. Keďže tá je vzduchotesne uzavretá, vzduch do nej prúdi otvorom vo veku, do ktorého sa nasadzuje plastová hadica. V hadici je podtlak, ktorý nasáva vzduch a predmety v ňom v blízkosti kovového nástavca hadice. Tie vysokou rýchlosťou vletia do nádoby vysávača, kde vplyvom veľkosti nádoby prudko poklesne tlak a ťažšie predmety klesajú na dno nádoby. Vzduch vychádza cez filter stredom veka von do priestoru.

Veľký filter bráni vniknutiu prachu aj väčších nečistôt do ventilátora a tým aj jeho poškodeniu. Niektoré firmy predávajú vysávače popola s textilným vrecúškom na filter, ktorý sa dá ľahšie a lacnejšie vyčistiť od prachu, ako vymeniť celý filter.

Ohybná plastová špirálová hadica je na oboch koncoch zakončená plastovými nástavcami. Do jedného dielu sa natlačí kovová rúra na vysávanie, na druhom je bajonetový uzáver pre nasadenie do veka vysávača. Jemne zatlačíte a zatočíte v smere hodinových ručičiek a hadica je pevne spojená s vysávačom.

Po uvoľnení spoja môžete koncovku nasadiť na stredový zamrežovaný otvor, tým prefúknete hadicu, ak sa vám zapchá počas vysávania. Samozrejme, že musíte dávať pozor, kam kovovou rúrkou mierite, pretože v tom momente z nej vyletí všetko, čo je v nej zaseknuté.

Kým bajonet hadice na veku drží dobre, nedá sa to povedať o plastových koncovkách a hadici samotnej. Pri manipulácii s hadicou a vysávaní dlhšiu dobu sa vám môže stať, že sa vám hadica z koncoviek pomaly postupne uvoľní a vy si to všimnete len tak, že vám vysávač slabšie saje.

K hadici celkovo máme aj druhú našu výhradu. Je krátka. Tým pádom máte málo možností na manipuláciu s ňou a často musíte držať za rukoväť celý vysávač, aby ste dosiahli lepší akčný rádius. Na malý grilček to možno stačí, ak máte pred sebou väčšiu plochu, ktorú chcete vákuovo očistiť, manipulácii s komplet vysávačom popola sa nevyhnete.

Žiaľ kúpiť druhú a spojiť ich alebo dlhšiu nie je také jednoduché. V predajniach je široký sortiment vysávačov popola a zdá sa, že každý výrobca používa iný priemer hadice a koncoviek. Pri výbere vysávača si nechajte ich rozbaliť a vyskúšajte, či to pre vás nebude problém, prípadne zvoľte iný typ.

A aké sú parametre vysávača popola Asist 1000 W?

Priemer nádoby: 30 cm
Výška nádoby: 28 cm
Objem nádoby celkom: 20 litrov (minus objem motorovej jednotky a filtra)
Príkon motora: 1000 W
Napájanie: 230 V
Dĺžka prívodného kábla: 2 m
Dĺžka plastovej hadice: 100 cm
Dĺžka rúrkového nástavca: 20 cm
Hmotnosť vysávača: 3,2 kg

Meraním odberu vysávača pri práci sme zistili, že jeho príkon je asi 600 W, teda udávaný príkon je v maximálnej záťaži, na túto hodnotu sa bežne nedostanete. Ak ste mali v úmysle porovnať saciu silu tohto vysávača s bežným domácim vysávačom a hľadali ste paralelu s udávaným výkonom/príkonom, asi vás sklamem.

Tento vysávač je vhodný nie len na vysávanie popola, ale aj iných nečistôt, ako je napríklad stavebný neporiadok, piesok, štrk, piliny, opadaná omietka v starých domoch a podobne.

Vzhľadom na absenciu textilnej ochrany filtra odporúčame papierový filter prekryť textilným vrecúškom (na prezuvky do školy) alebo kusom látky, napríklad zo starého trička. Po preložení textilu cez filter stačí pri jeho krčku zatiahnuť sľučku z drôtu, ktorá udrží textilný filter na mieste a nepustí znečistený vzduch k papierovému filtru, ktorý sa jemným prachom a popolom rýchlo zanesie a tým klesne sací výkon vysávača. Túto textilnú ochranu filtra ľahko vyčistíte alebo v prípade potreby aj vymeníte, ak trebárs povysávate aj kvapalinu a tá spôsobí zalepenie prachu na filtri.

 

Mali sme možnosť porovnať výrobok Asist 1000 W s inými podobnými produktmi a javí sa nám ako najhorší. Pokiaľ by bol jeho príkon aspoň 1200 W a hadica dlhšia aspoň o pol metra, jednalo by sa o dobre využiteľný výrobok na chalupe či chate. Takto je to produkt v cenovej relácii cca 40 eur na hranici použiteľnosti.Môžete komentovať alebo nechať odkaz z vašej stránky.

2 komentáre k “Asist vysávač popola AE7AFP100 1000 W”

  1. WordPress 4.7.1 WordPress 4.7.1
    The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/4.7.1

    […] už sme mali náš nový vysávač popola Asist upravený a ochránený, dali sme sa do veľkého upratovania. Zapojili ho do elektriky, upravili […]

  2. WordPress 4.7.3 WordPress 4.7.3
    The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/4.7.3

    […] si kúpte lacný vysávač na popol, ktorý majú v každej hobby predajni. Jeho primárnym účelom je odstránenie popola a zvyškov […]

Napíšte odpoveď

Powered by WordPress | Designed by: seo services | Thanks to massage bed, web designers and crest whitening strips