Akumulátorový príklepový vŕtací skrutkovač PSBSA 18-Li B2

Žiadna domácnosť domáceho majstra alebo dielňa kutila sa nezaobíde bez výkonnej vŕtačky s možnosťou príklepového vŕtania do panelu a s funkciou skrutkovania vrutov s veľkým momentom. Pre vyššiu operatívnosť a prácu aj v zle prístupných miestach alebo mimo domova či bez zdroja elektrického prúdu sa vyrábajú tieto nástroje v akumulátorovom prevedení.

PSBSA-18LI-B2

Ak nepracujete s týmto náradím ako profesionál denno-denne, môžete využiť na príležitostné práce hobby zariadenia zo sietí supermarketov. Ako si vedie akuvŕtačka s Li-Ion akumulátormi z Lidlu?V typicky zelenom prevedení náradia dodávaného pod značkou Parkside do siete predajní Lidlu v pravidelných akciách nájdete viacero náradia, ktoré si pochvaľujú kutili a záhradkári. S výhodným pomerom „výkon/cena“ môžete získať dobrých pomocníkov pre vaše domáce údržbárske a kutilské práce. Nie inak tomu je aj pri skrutkovači PSBSA 18-Li B2.

PSBSA-18LI-B2-02

Ako už z názvu možno vydedukovať, zdrojom energie je 18V akumulátor typu LiIon. Puzdro s piatimi článkami o kapacite 1500 mAh je kompatibilné aj s ďalším náradím značky Parkside. Či už vŕtate, pílite dosky alebo pracujete s ručnou pílkou, máte istotu dostatku energie. Pri kúpe týchto dvoch alebo troch druhov náradia získate nie len príslušný počet nabíjačiek, ale aj akumulátorov. Ak tak napríklad ak intenzívne pílite dosky ručnou okružnou pílou, ostatné akumulátory sa môžu nabíjať v ďalších nabíjačkách a prácu nemusíte prerušovať pre nedostatok energie. A inokedy baterku z píly použite pri vŕtaní s uťahovaní vrutov.

PSBSA-18LI-B2-03

Akumulátorový vŕtací skrutkovač je vhodný nie len tam, kde nemáte prívod elektrickej energie. Absencia prívodného kábla robí celý nástroj ľahší a lepšie sa s ním manipuluje. Nabíjací LiIon akumulátor poskytuje dostatok energie.

PSBSA-18LI-B2-04

Vŕtačka je dodávaná v kartónovej škatuli s vyobrazením nástroja a jeho technických parametrov a na zadnej strane je popis v rôznych jazykoch, samozrejme nechýba slovenčina.

PSBSA-18LI-B2

Hoci je ako výrobca uvedená nemecká firma, krajina pôvodu výrobku je Čína. Osobne nemám voči čínskym výrobkom predsudky, ak sú vyrobené kvalitne.

PSBSA-18LI-B2-05

Mierne prekvapenie nastane, ak ste zvyknutí na výrobky Parkside v praktických plastových kufríkoch, v ktorých sú nástroje balené a dobre sa prenášajú. Tento akumulátorový vŕtací skrutkovač, tak ako jeho ďalší dvaja súputníci, je balený v kartónovej škatuli s plastovou vložkou.

PSBSA-18LI-B2-07

Výrobok je počas transportu do predajní a po nákupe dobre chránený, ale problém môže nastať počas používania v praxi.

PSBSA-18LI-B2

Obal dobre chráni vŕtačku pri uložení v dielni, po čase sa ale poškodí kartónová krabica a na vŕtačku sa začne na regáli prášiť. Škoda, podľa nášho názoru kvalitný výrobok je dehonestovaný chýbajúcim plastovým kufríkom, ktorý by výborne poslúžil na ochranu aj transport vŕtačky na pracovisko.

Plastový obal okrem vŕtačky ukrýva aj prídavnú rukoväť, nabíjačku a návod na použitie.

PSBSA-18LI-B2 nabíjačka

Dodávaná nabíjačka na prednom panely disponuje dvomi diódami, červená indikuje prebiehajúce nabíjanie, zelená dokončené nabíjanie. Do elektrickej siete 230 V sa pripája vidlicou s káblom dĺžky 1,5 m.

PSBSA-18LI-B2

Na spodnej strane sú na puzdre vylisované nožičky, aby nabíjačka stála nad vrstvou vzduchu a dobre bol chladený jej vnútrajšok.

PSBSA-18LI-B2

Na spodnej strane nabíjačky je nalepený štítok s elektrickými parametrami. 1500 mAh akumulátor je nabíjaný prúdom 1,8 A. To značí, že úplne vybitý akumulátor je celkom nabitý do jednej hodiny.

PSBSA-18LI-B2 vŕtačka

Telo vŕtačky je tvorené plastovými výliskami zelenej farby, v mieste úchopu rukami sú čierne plochy zo zmäkčeného materiálu pre bezpečnejšie držanie pri práci. Ovládacie prvky sú vyznačené červenou farbou.

PSBSA-18LI-B2 vŕtačka

Plochý akumulátor je umiestnený na spodnej časti vŕtačky, na zakončení rukoväte.

PSBSA-18LI-B2-16

PSBSA-18LI-B2-17

Na vrchu vŕtačky je umiestnený posuvný prepínač maximálnych otáčiek vretena. V zadnej polohe, označenej číslom 1, je nástroj prepnutý do maximálnych otáčiek 440 za minútu a slúži pre skrutkovanie. V prednej polohe, označenej číslom 2, sú maximálne otáčky 1650 a slúžia na vŕtanie najmä malými priemermi vrtákov.

PSBSA-18LI-B2

Vpredu pred sklíčidlom je otočné nastavenie maximálneho krútiaceho momentu sklíčidla, maximálna hodnota je 40 Nm. Nižšia hodnota je vhodná pri použití kratších a tenších vrutov v mäkkom dreve, silnejší moment pri uťahovaní vrutov dokáže „pretrhnúť“ závit v dreve. Rovnaký otočný volič v krajnej polohe zapína príklep pre vŕtanie do betónu alebo kameňa.

PSBSA-18LI-B2

Skľučovadlo s rýchloupínaním je určené pre vrtáky do priemeru 2 mm do 13 mm. Rýchlo a ľahko do neho upneme všetky hladké drieky nástrojov a bez problémov si poradí aj s upnutám vrtákov s driekom systému SDS, ktoré v tejto vŕtačke vôbec nehádžu.

PSBSA-18LI-B2 LED

Pod sklíčidlom je malé LED pre osvetlenie priestoru vŕtania. Oceníte to v šeru alebo zle prístupných priestoroch. Výhodou je, že po miernom stisnutí ovládacieho prvku sa najprv rozsvieti LED a až po ďalšom stisnutí sa roztočí vŕtačka.

Spúšť vŕtačky svojím plynulým pohybom plynule reguluje otáčky vŕtačky až do horným prepínačom nastavených maximálnych otáčiek. Citlivo tak môžete pracovať aj pri malých otáčkach a pritom máte k dispozícii plnú silu nástroja.

Nastavenie smeru otáčania sa vykonáva posuvnou pákou nad spúšťou, ľahko sa prepína palcom alebo ukazovákov, operatívne podľa potreby pri práci.

PSBSA-18LI-B2

Červenou farbou je zvýraznená aj západka uvoľňujúca akumulátor z rukoväte. Niekedy, najmä v pracovných rukaviciach, ide uvoľnenie dosť ťažko a pre opätovné pripojenie akumulátora je často potrebné puzdro do držiaka zaraziť silnejšie.

PSBSA-18LI-B2-22

Ako sme už uviedli, akumulátory s týmto puzdrom sú určené nie len vŕtací príklepový skrutkovač, ale aj pre ručnú okružnú pílu a listovú vypiľovačku.

PSBSA-18LI-B2-25

Na pravom boku puzdra s akumulátormi je kontrolka stavu nabitia. Po zatlačení mikrospínača vám svietiace farebné diódy ukazujú stav akumulátora. Červená, oranžová a zelená nabité, s klesajúcou kapacitou sa postupne diódy zhasínajú, keď svieti len červená, je potrebné akumulátor dať nabiť.

PSBSA-18LI-B2-26

PSBSA 18-Li je veľmi silný skrutkovač a vŕtačka a pri zaseknutí nástroja sú nárazy do rúk veľmi nepríjemné a bolestivé. Pre také prípady je vŕtací skrutkovač Parkside dodávaný s prídavnou rukoväťou. Závitom sa montuje buď na pravú alebo ľavú stranu za sklíčidlo, podľa toho, či ste pravák alebo ľavák alebo v akom priestore s vŕtačkou pracujete.

PSBSA-18LI-B2-27

Nad akumulátorom je pružinový držiak bitov, teda nástrojov na skutkovanie vrutov. Podľa našich skúseností je vhodný len na krátke bity, predĺžené z neho počas práce vyapdávajú. Vzhľadom k tomu, aký široký sortiment bitov väčšinou pri práci využívate, zrejme tento (ne)praktický držiak ostane aj u vás prázdny.

PSBSA-18LI-B2

Tento skrutkovač – vŕtačka Parkside patrí k tým silnejším čo Lidl ponúka. Päťčlánkový akumulátor dáva dostatok energie ako na vŕtanie aj veľkými priemermi do tvrdých materiálov, tak aj na dlhú prácu v dielni alebo okolo domu. Plynulá regulácia otáčiek dovoľuje dávkovať silu pri práci a hlavný mechanický prepínač nastavuje dvoje otáčky aj krútiaci moment.

Technické parametre:

Akumulátor: 18-Volt-Li-Ion (1,5 Ah)
Otáčky: 0–440 min–1 (1. stupeň), 0–1.650min–1 (2. stupeň)
Počet úderov príklepu: cca. 26.400 min–1
Priemery vŕtania: maximálne 30 mm do dreva, 15 mm do tehly, 13 mm do ocele
Kapacita sklíčidla: maximálne Ø 13 mm
Krútiaci moment: maximálne 40 Nm
Predvoľby: 20 momentových stupňov + vŕtanie + príklepové vŕtanie
Príslušenstvo: Pogumovaná prídavná rukoväť

Aretácia skľučovadla Spindle-Lock zastaví sklíčidlo okamžite po uvoľnení spúšte ovládania otáčiek. Jedná sa o bezpečnostný prvok, aby rotujúci nástroj v prípade vytrhnutia vŕtačky z ruky neublížil obsluhe.

Po dlhodobom používaní vŕtačky v domácej dielni a okolo záhrady musíme konštatovať, že sa jedná o robustný a výkonný nástroj, spoľahlivý s dostatočnou zásobou energie. Bez problémov vŕta s patričnými vrtákmi do dreva, kovu aj kamenného muriva, bez problémov si poradí s uťahovaním malých, ale aj veľkých a dlhých vrutov do tvrdého dreva. Dobre sa drží v ruke, pri práci s väčšími priemermi nástrojov silne odporúčame používať prídavnú rukoväť, vŕtačka je naozaj silná.
 

 

Regulácia otáčiek aj prepínanie smeru otáčanie je pohodlné a jednoduché, drobné problémy sú občas s výmenou akumulátora a celkom nepraktické je kontrolovať jeho stav, v rukaviciach takmer nemožné, mikrospínač je veľmi malý. Mrzí absencia praktického kufríka, ktorým v rovnakej cenovej relácii disponuje konkurencia. Ako jediný vŕtací skrutkovač v domácnosti nie je ideálny, je predsa len dosť silný a ťažký, ale skvele doplní malý skrutkovač a poradí si s každou prácou, ktorú môžete doma pre takýto nástroj mať. Za nás môžeme nákup tejto akuvŕtačky odporučiť.Môžete komentovať alebo nechať odkaz z vašej stránky.

2 komentáre k “Akumulátorový príklepový vŕtací skrutkovač PSBSA 18-Li B2”

  1. WordPress 4.7.2 WordPress 4.7.2
    The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/4.7.2

    […] dosák a latiek. Okrem toho budete potrebovať vŕtačku a skrutkovač, alebo ešte lepšie akumulátorový skrutkovač. A ručnú alebo elektrickú pílku, postačí aj tá akumulátorová pílka na konáre. No a […]

  2. WordPress 4.8 WordPress 4.8
    The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/4.8

    […] Aby rýny držali pod strechou, potrebujete ich upevniť pomocou hákov ku strešnej konštrukcii. V základe máte na výber dva druhy. Háky ploché a krokvové. Záleží od konštrukcie krovu, aké použijete. K drevu ich pripevnite vrutmi za pomoci akumulátorovej uťahovačky. […]

Napíšte odpoveď

Powered by WordPress | Designed by: seo services | Thanks to massage bed, web designers and crest whitening strips